یادداشت

آخرین اخبار یادداشت اینجا بخوانید!

 • بار آلایندگی صنایع آلوده استان تهران به البرز منتقل می شود

  بار آلایندگی صنایع آلوده استان تهران به البرز منتقل می شود

  معاون محیط زیست انسانی حفاظت محیط زیست البرز گفت: انتقال صنایع آلوده از استان تهران به البرز موجب تحمیل بار آلایندگی آن ها و ایجاد پتانسیل‌های خطر فراوان در این استان شده است.

  0
 • عدم توجه به اصلاح منطقی قیمت‌ها پاشنه آشیل حیات صنعت دارو شده است

  عدم توجه به اصلاح منطقی قیمت‌ها پاشنه آشیل حیات صنعت دارو شده است

  علم اقتصاد، علم بهره‌مند‌ی حداکثر‌ی از منابع محدود است. این منابع به ویژه منابع مالی در حضور تورم روز به روز کاهش می‌یابند و اگر درایت و تخصص در لحظه بروز مشکل به کار گرفته نشود، جبران مافات امکان‌پذیر نیست.

  0
 • تغییر در جهان سایه‌ها

  تغییر در جهان سایه‌ها

  دلار 4200 تومانی (مشهور به دلار جهانگیری) یکی نمادهای کلیدی دهه 90 شمسی در اقتصاد ایران محسوب می‌شود. نمادی که بازتاب دهنده برخی از مهم‌ترین مناقاشات اقتصاد کلان و اقتصاد سیاسی کشور است.

  0
 • 20 شاخصه مهم انتخاب استانداران

  20 شاخصه مهم انتخاب استانداران

  محتوای شاخصه‌های اختصاصی استانداران 1400 و درواقع استانداران دهه پنجم انقلاب، در اندیشکده مطالعات راهبردی تهیه شده و یک بحث کارشناسی و میدانی است.

  0
 • حساسیت ویژه وزیر کشور در انتخاب استانداران و فرمانداران

  حساسیت ویژه وزیر کشور در انتخاب استانداران و فرمانداران

  سردار احمد وحیدی در حالی با اکثریت آرای نمایندگان به عنوان وزیر کشور دولت سیزدهم انتخاب شد که پیش از این در دولت دهم به تصدی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را برعهده داشت و در دولت نهم نیز جانشین وزیر دفاع بود.

  0
 • شاخص‌های انتخاب استانداران و فرمانداران

  شاخص‌های انتخاب استانداران و فرمانداران

  استانداران و فرمانداران، نوک پیکان برخورد و تعامل دولت‌ها و حکومت‌ها با مردم هستند. بنابراین لازم است که تیم انتخاباتی رئیس‌جمهور نسبت به شاخص‌های انتخاب آنان دقت و اهتمام داشته باشند.

  0
 • 20 نکته راهبردی برای وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم

  20 نکته راهبردی برای وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم

  احمد خورشیدی آزاد در یادداشتی نوشت: با تاسیس «اندیشکده مطالعات راهبردی» هدف ما این بوده که پس از انتخابات ریاست جمهوری، کمک فکری، برنامه ای و مشورتی خود را تا آخرین ساعات دولت سیزدهم ادامه دهیم. وظیفه ما کمک به دولت انقلابی است و هیچ مطالبه ای از هیچ کسی نداریم تا این دولت به موفقیت برسد. ما در این اندیشکده جریان دفاعیات گذشته وزرا را بررسی و با توجه به تجارب موجود 20 نکته مفید را استخراج کرده ایم.

  0
 • دولت واکسیناسیون را با استفاده از ظرفیت بسیج و سپاه تسریع ببخشد

  دولت واکسیناسیون را با استفاده از ظرفیت بسیج و سپاه تسریع ببخشد

  آنچه مسلم است در شرایط کنونی، روش واکسیناسیون مردم نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه مردم را به آستانه نابودی می‌کشاند. در حال حاضر در شهر تهران روزانه ۴ هزار واکسن کرونا تزریق می‌شود که اگر وضعیت به همین ترتیب ادامه پیدا کند، ۶ سال طول خواهد کشید تا ۹ میلیون تهرانی واکسینه شوند.

  0
 • تخصص‌گرایی دستگاه قضایی در جهت بهبود کیفیت حکمرانی اقتصادی

  تخصص‌گرایی دستگاه قضایی در جهت بهبود کیفیت حکمرانی اقتصادی

  سلاح‌ورزی معتقد است: ضعف تخصص‌گرایی قوای سه‌گانه حاکمیتی در توسعه نظام حکمرانی خوب اقتصادی، فعالیت‌های تولیدی و تجاری را در برابر طیف وسیعی از ریسک‌ها آسیب‌پذیر کرده است.

  0
 • سخنی با اعضای شورای ششم

  سخنی با اعضای شورای ششم

  آقایان شورایی ها خیلی دقت کنند،  تهران ۱۰ میلیون نفری نیازمند یک شهردار در سطح ۳ وزیر است.

  0
 • واکاوی موانع نقش‌آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد

  واکاوی موانع نقش‌آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد

  موفقیت در روند خصوصی‌سازی قبل از هر پیش‌زمینه‌ای نیازمند تقویت بخش خصوصی است. در این راستا لازم است بسترهای حقوقی و قانونی و زمینه‌های تقویت بخش خصوصی و حضور پررنگ آن در عرصه اقتصاد فراهم و موانع حذف شود.

  4551
 • بازار سهام و انتخابات ۱۴۰۰

  بازار سهام و انتخابات ۱۴۰۰

  آیا اظهارنظر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ می‌تواند مرهمی بر دردهای سهامداران در بورس، هرچند به‌صورت موقت باشد یا خیر؟ شاید به همین دلیل هم برخی داوطلبان این انتخابات اظهار نظر مختصری نسبت به اوضاع بورس کرده‌اند و بدشان نمی‌آید بخشی از سبد رای خود را از درون بازار سرمایه داشته‌ باشند.

  12054
 • مسوولان چپاولگر اموال عمومی و جاسوس خارجی هستند!

  مسوولان چپاولگر اموال عمومی و جاسوس خارجی هستند!

  اکو البرز _ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیتی از نحوه تولید محتوا در رسانه رسمی کشور گله کرد و نوشت: آیا با این سطح از تبلیغات منفی در تدارک مشارکت حداکثری هستند؟

  15129
 • حواشی حراج تهران

  حواشی حراج تهران

  فروش یکی از آثار هنرمندی مشهور و البته در ماه‌های اخیر پرحاشیه، در حراج تهران به مبلغ بیش از 12 میلیارد تومان، اعتراض‌ها و حساسیت‌هایی را در جامعه هنری کشور و افکار عمومی برانگیخته است.

  11931
 • وزارت کشور هسته گزینش شهرداری کرج را برتر اعلام کرد

  وزارت کشور هسته گزینش شهرداری کرج را برتر اعلام کرد

  دبیرخانه هیئت مرکزی گزینش وزارت کشور با ارسال نامه‌ای اعلام کرد؛ هسته گزینش شهرداری کرج به‌عنوان هسته برتر این هیئت انتخاب‌شده است.

  15129
 • کرج – شهر بی المان

  کرج – شهر بی المان

  آنچه در ذهن و خاطره جمعی افراد بیشتر از هر چیزی نقش‌آفرینی می‌کند المان هایی است که یک شهر را در ذهن و قلب انسان جاودانه و پر خاطره می‌سازد.  از بارگاه مقدس امام رئوف در مشهد‌الرضا گرفته تا سی و سه پل و زاینده رود، ارگ بم و ائل گلی یا حتی همین برج آزادی و برج میلاد. اما البرز که مهد و مرکز اقوام و میزبان مردمی از گوشه گوشه ایران است خود بی نماد است!

  7749
 • اردوغان از طردشدگی تا قدرت نمایی جنجالی

  اردوغان از طردشدگی تا قدرت نمایی جنجالی

  رسوب قدرت در شخص «رجب طیب اردوغان» همانند هر رسوب قدرتی در شخصیت های دیگر سیاسی پیامدهای بازدارنده خود را دارد که به شکل های گوناگون بروز می کند.

  12546
 • در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

  در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

  بالاخره بعد از حدود 1 سال از شروع پاندمی کرونا، به نظر می رسد با کشف واکسن، جهان یا لااقل کشورهای برخوردار در آستانه رهایی از این ویروس مهلک اند.

  12177
 • اقتصاد پسا بایدنی/ ما به مذاکره دیگری احتیاج داریم!

  اقتصاد پسا بایدنی/ ما به مذاکره دیگری احتیاج داریم!

  امروز که به نظر می‌رسد دوره اجاره نشینی ترامپ در دفتر بیضی کاخ سفید به پایان رسیده و به زودی بایدن جایگزین او در منصب خواهد شد؛ این سوال به صورت جدی ذهن فعالان اقتصادی و افکار عمومی جامعه ایرانی را به خود مشغول کرده است که حضور بایدن در جایگاه ریاست جمهوری منجر به بروز چه تغییراتی در اقتصاد ایران خواهد شد.

  8856
 • فوتبال هم عذرخواهی می خواهد آقای وزیر!

  فوتبال هم عذرخواهی می خواهد آقای وزیر!

  چندی قبل جناب آقای رزم حسینی وزیر محترم صمت در مصاحبه‌ای بابت کیفیت پایین اتومبیل‌های ایرانی از مردم عذرخواهی کردند؛ کاری که شاید خیلی‌ها انتظارش را نداشتند و اصلا فکر نمی‌کردند که یک وزیر حاضر به عذرخواهی از مردم شود، اما جناب آقای رزم حسینی با بزرگواری تمام این کار را انجام دادند تا راه درست را به سایر مسوولان و وزرای دولت نشان دهند.

  15990
 • تورم و نااطمینانی؛ بازیگران کلیدی بازارهای مالی ایران

  تورم و نااطمینانی؛ بازیگران کلیدی بازارهای مالی ایران

  برای گشودن کلاف سردرگم پیش بینی در مورد ارز، طلا و سهام، شاید بهتر باشد از قیمت ارز آغاز کرد که ارزیابی آن در کوتاه مدت، به پارامترهای کمتری وابسته است.

  11193
 • افسانه کارتن خواب های میلیاردر

  افسانه کارتن خواب های میلیاردر

  کارت بازرگانی صرفا یکی از چندین مدرک مورد نیاز برای صادرات است. مسیر پول به خوبی نشان می‌دهد که چه کسانی کارت را اجاره کرده‌اند. شناسایی متخلفین در امر عدم بازگشت ارز کاری نه چندان پیچیده است اگر واقعا قصد و نیت شناسایی باشد.

  11439
 • صدور کارت بازرگانی برای ۷۰ کارتن خواب صحت‌سنجی شود

  صدور کارت بازرگانی برای ۷۰ کارتن خواب صحت‌سنجی شود

  نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به رئیس اتاق ایران درخواست کرد موضوع صدور کارت بازرگانی برای ۷۰ کارتن خواب که رئیس کل بانک مرکزی ادعا کرده، صحت سنجی شده و گزارش آن منتشر شود.

  22509
 • مصرف‌کنندگان؛ بازنده نهایی

  مصرف‌کنندگان؛ بازنده نهایی

  عبارت این نیز می‌گذرد در میان ایرانیان بدون تردید در زندگی اقتصادی و در سطح خانواده، بنگاه و از همه مهم‌تر سطح کلان و سیاست‌گذاری‌های دولت است که کاربرد دارد. در این روزها و هفته‌ها اما دپو شدن یا رسوب میلیون‌ها تن انواع کالا در بندرهای گوناگون ایران به مجادله‌ای داغ تبدیل شده است تا جایی که معاون اول رئیس‌جمهور برای واکاوی و راستی‌آزمایی و حل مساله به بنادر ایران می‌رود و رئیس بانک مرکزی، برخی از مقام‌های اثرگذار و مسوول و دارای اختیار را نیز دعوت می‌کند با او به بنادر بروند و از نزدیک در جریان قرار گیرند.

  11562
 • بگذاریم کرج شهری زنده باقی بماند

  بگذاریم کرج شهری زنده باقی بماند

  قرار نیست شهر تبدیل به کارگاه عمرانی شود سازه‌های ما که بیست ساله به لطف سودجویی کلنگی می‌شود و هیچ کوچه‌ای پیدا نمی‌کنید که هر لحظه از سالی بنایی تخریب نشود و سازه‌ای جدید جای آن را نگیرید، مگر چند سال از عمر بلوار جمهوری و یا ماهان و یا پل شهدای روحانی می‌گذرد؟ چرا آنروز به صورت کلان‌تری قضیه دیده نشده، به خدا مردم از این همه سردرگمی، آلودگی صوتی، تغییر فرم زندگی و هزینه‌های آن خسته‌اند.

  10947
 • ارتباطات توسعه و زیست بوم نوآوری در ایران

  ارتباطات توسعه و زیست بوم نوآوری در ایران

  یک نمونه از توجه به ظرفیت فکری و علمی نخبگان داخل و الگوهای بومی حل مساله، ساخت مودم ۵G است که چند روز پیش خبری شد و این موضوع را به ما یادآوری کرد که با وجود تنگناهای علمی و تحریمی، همیشه و همواره می‌توان از روزنه‌ها و منافذ محدود به دشتهای باز راه کشید و با بهره گرفتن از فرصت‌های تازه، از میزان وابستگی‌ها کاست.

  62361
 • چراغ سبز شهرداری کرج به تغییر معادلات ارجاع کار نظارت

  چراغ سبز شهرداری کرج به تغییر معادلات ارجاع کار نظارت

  اجرای سیستم ارجاع کار نظارت یا تقسیم کوپن سهمیه بین مهندسان دارای پروانه اشتغال، اقدامی غیر منصفانه در جهت تصییع حقوق چند ده هزار مهندسی بود که امکان رانت و زد و بند در تقسیم سهمیه نداشتند.

  12669
 • در صیانت از درختان با شهروندان هم صداییم

  در صیانت از درختان با شهروندان هم صداییم

  درختان یکی از جانداران طبیعت هستند و حیاتی مبارک دارند؛ حیاتی که هدیه پروردگار عالم به آنهاست و از دیرباز تاکنون واژه طبیعت و درختان و گلها با نشاط و سرزندگی و تحول همنشین بوده است، احترام به حیات و ایستادگی آنها رسالتی بر دوش همه انسان هاست!

  8979
 • پنهان شده در پشت اسم خصوصی

  پنهان شده در پشت اسم خصوصی

  کارشناسانی که به هزارتوها و دهلیزهای ساخته شده در دور و اطراف و درون شرکت‌های بزرگ ایرانی آشنایی ندارند و می‌خواهند بدانند که آیا در ترازوی اقتصاد ایران کفه شرکت‌های خصوصی بزرگتر است یا شرکت‌های دولتی و عمومی، معمولا به سراغ فهرست 100 شرکت برتر ایرانی که از سوی سازمان مدیریت صنعتی تهیه شده هدایت می‌شوند.

  7503
 • حمله به اقتصاد کشور با اسم رمز مدیریت بحران

  حمله به اقتصاد کشور با اسم رمز مدیریت بحران

  انگار حوادث روزگار و ناملایمت وضعیت سیاست خارجی و اقتصاد جهانی و فشار تحریم برای دق دادن فعالان بخش خصوصی کافی نیست؛ لذا مسئولان زحمتکش که نمی‌توانند برای لحظه‌ای تحمل کنند فعالان اقتصادی هیچ چیز، از جمله غم و غصه، کم و کسر داشته باشند؛ دم به دم، دست در کار تولید مقررات و بخشنامه‌ها و تصمیم گیری‌های عجیب و غریب و خانه خراب‌کن هستند تا ما لااقل در تولید ناراحتی و بحران در خودکفایی کامل و سرآمد اقران خود در تمام جهان باشیم.

  9963
 • ۳ نشانه که می‌گوید متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

  ۳ نشانه که می‌گوید متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

  حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است.

  5658
 • مسیر پرچالش توسعه و اهمیت فردیت توسعه‌گرا

  مسیر پرچالش توسعه و اهمیت فردیت توسعه‌گرا

  غایت توسعه گرایی، یک جامعه برخوردار و یک دولت قدرتمند و یک اقتصاد مولد نیست! بلکه همه اینها در خدمت حمایت از مسیر «شکوفایی انسانها»، در توسعه ایفای نقش می‌کنند.

  9102
 • انتخابات در عصر کرونایی؛ تبلیغات در فضای مجازی

  انتخابات در عصر کرونایی؛ تبلیغات در فضای مجازی

  یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی در 9 استان کشور به دور دوم کشید که تازه زمزمه کرونا در خاورمیانه و ایران از دور به گوش می‌رسید، اما آنقدر جدی نشده بود و ایران این چنین بر لبه تیز تیغ شایعه و حقیقت شیوع کرونا حرکت نمی‌کرد، لذا مسئولان امر به قطع و یقین تاریخ برگزاری دومین دور انتخابات را 29 فروردین ماه 99  اعلام کردند. غافل از آنکه کرونا چنان بر جهان مستولی خواهد شد که تقریبا تمامی برنامه‌های کشوری و بین‌المللی را دستخوش تغییرات کرده و بسیاری از رخدادهای مهمِ از پیش تعیین شده نظیر المپیک حتی به تقویم سال آینده هم نخواهد رسید و در هاله‌ای از ابهام منتظر فروکش کردن طوفانی به نام «کرونا و پسا کرونا» می‌ماند.

  8856
 • اغفال جمعی در بازار مسکن چرا ؟!

  اغفال جمعی در بازار مسکن چرا ؟!

  علم اقتصاد در ساده ترین کلام علم تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود انسان است

  14145