بورس پنجشنبه، 20 شهریور 1399 - 16:34

رییس اتاق بازرگانی البرز تاکید کرد

جای خالی صنایع بزرگ البرز در بورس

جای خالی صنایع بزرگ البرز در بورس

«پرهام‌ رضایی» ضمن گلایه از کم توجهی بورس البرز نسبت به بخش خصوصی استان تاکید کرد: میهمانی بورس زمانی با شکوه خواهد بود که بخش خصوصی نیز دعوت نامه‌های حضور را دریافت کند و پشت در تالار، برای اثبات توانمندی های خود معطل نماند.

به گزارش اکو البرز؛ رییس اتاق بازرگانی البرز اظهار داشت: از مسئولان بورس استان البرز انتظار داریم زمینه را برای حضور صنایع استان در بازار بورس فراهم کنند؛ ضمن آنکه اتاق بازرگانی البرز برای تاسیس میز تخصصی جهت عرضه سهام مراکز تولیدی صنعتی استان در بورس و فرابورس آماده است .

وی بیان داشت: تاسیس میز تخصصی  بورس را درصورتی عملیاتی خواهیم کرد که  تالار بورس البرز صنایع‌ استان را برای حضور فعال در این بازار بزرگ مالی یاری دهد.

رضایی با تاکید بر ضرورت حضور فعال صنایع بخش خصوصی البرز در بورس استان افزود: با کمال تعجب شاهد هستیم که‌ در بستر جهش کنونی حجم نقدینگی بازار سرمایه، بیشترین عرضه اولیه به شرکت‌های دولتی اختصاص یافته و بخش خصوصی که نقش مهمی در پویایی اقتصاد استان را دارد در حاشیه قرار گرفته است.

وی درحاشیه قرار گرفتن بخش خصوصی البرز در بورس استان را اقدامی نادرست عنوان کرد و گفت: این اقدام با شعار جهش تولید همخوانی ندارد.

رییس اتاق بازرگانی البرز افزود: روند کنونی برنامه‌های تدارک دیده شده در تالار بورس استان که موجب در حاشیه قرار گرفتن بخش خصوصی شده است، در نهایت باعث می‌شود برخی مالکیت‌های بخش دولتی به مردم منتقل شود ولی مدیریت همچنان در انحصار دولت باقی خواهد ماند که این مساله مغایر با اهداف دولت در بستر خصوصی‌سازی است.

 رضایی گفت: بورس فقط به این معنا نیست که پول مردم در شرکت‌ها جریان پیدا کند،  بلکه مهم توانایی و  مدیریت قوی و کارآمد است که می‌تواند در جهش اقتصادی به کار گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: شرکت‌هایی که صندلی‌های هیات مدیره آن در ید  قدرت و اختیار سهامداران بخش دولتی و عمومی باقی می‌مانند، نمی توانند در مسیر توسعه نقش پایدار ایفا کنند و در نهایت اسیر و دستخوش نوسانات سیاسی خواهند شد.

وی ضمن گلایه از کم توجهی بورس البرز نسبت به بخش خصوصی استان تاکید کرد: میهمانی بورس زمانی با شکوه خواهد بود که بخش خصوصی نیز دعوت نامه‌های حضور را دریافت کند و پشت در تالار، برای اثبات توانمندی های خود معطل نماند.

رییس اتاق بازرگانی البرز گفت: در استان البرز هر هفته بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان خرید و فروش سهام انجام می گیرد و سهم کارگزاری‌ها از این تراکنش‌ها، حدود ۵۰۰ میلیون تومان است که کسب و کار با ارزشی است.

رضایی افزود: با این حال مشاهدات ما بیانگر آن است که این رقم از نقدینگی به سمت صنایع غیردولتی استان هدایت نمی‌شود.

وی با اشاره به وظیفه خطیر بورس در زمینه کارکرد ملی و محلی گفت:  این ابهام در بخش خصوصی البرز وجود دارد که  چرا تالار بورس البرز، نقش جمع‌آوری و ارسال کننده سرمایه از استان  به صنایع دیگر استان‌ها را بر عهده گرفته است.

وی افزود: بررسی‌ها حاکی از آن است که هیچ گزارشی که نشان دهد مسوولان بورس البرز برای تبدیل صنایع بزرگ و متوسط استان به سهامی عام، برنامه مناسبی را  تدارک دیده باشند، مشاهده نمی‌شود.

رییس اتاق بازرگانی البرز با استناد به مفاد قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در بحث ضرورت مشورت  با بخش خصوصی در اتخاذ تصمیم‌های دولتی اظهار داشت: اتاق بازرگانی در سطح ملی در شورای عالی بورس نماینده دارد ولی بورس البرز تاکنون از ما مشورت نخواسته و این در حالی است که ما می توانیم بخش موثری از ظرفیت تالار بورس را به سمت توسعه اقتصادی استان هدایت کنیم.

رضایی با طرح این موضوع که دوران انحصار فروش اوراق سرمایه‌گذاری به پروژه‌های دولتی سپری شده است، گفت: از نهادهای مالی استان به ویژه بانک‌ها انتظار داریم مسئولیت سبدگردانی اوراق سرمایه گذاری واحدهای صنعتی استان را بر عهده بگیرند تا این ابزار مالی در تامین نیازهای توسعه‌ای صنایع استان فعال شود.

وی ادامه داد: در غیر این صورت صرفا با  اتکا به منابع محدود بانکی، توسعه استان همچنان گرفتار حرکت  لاک‌پشتی باقی خواهد ماند.

رضایی با  اشاره به اینکه به تازگی یکی از شرکت‌های بزرگ و موفق بخش خصوصی استان وارد بورس شده است، ابراز امیدواری کرد این مسیر ادامه یابد.

وی گفت: وقتی نام نمادهای پرطرفدار بورسی را در روزنامه‌ها می خوانیم و با شهرهایی نظیر رشت، اصفهان، زنجان، گلپایگان، ماهشهر، بندرعباس و دیگر مناطق مواجه می‌شویم، از اینکه جای نام صنایع بزرگ استان البرز در بین این نمادها خالی است، افسوس می‌خوریم.

انتهای پیام/

جدیدترین‌ها